Особняк Аршавського або «Дім невтішної вдови»Особняк Аршавського або «Дім невтішної вдови»Особняк Аршавського або «Дім невтішної вдови»Особняк Аршавського або «Дім невтішної вдови»

Особняк Аршавського або «Дім невтішної вдови»

Хто ця вдова і чому він плаче ?, - цим питанням напевно задавалися і жителі столиці, і гості Києва.

Давайте розбиратися.

Вся принадність цього будинку відкривається під час проливного дощу, коли сльози у вигляді крапель стікають по обличчю жіночої скульптури, що підноситься на верхівці будинку.

Будинок удови, що плаче в Києві на розі вулиць Лютеранської та Банкової виконаний в стилі модерн з властивим 20 століття пафосом і якоюсь химерністю. Раніше адже було прийнято селитися в центрі Києва і облаштовувати свої маєтки якомога незвичніше.

Ось і власник будинку - Сергій Аршавский не став винятком. На його замовлення працював відомий архітектор Едуард Брадтман. Фасади будинку декоровані і гранітними вставками і кованими елементами. Але вінцем творіння все ж виступає кам'яний рельєф у вигляді жіночого обличчя на вершині особняка.

Перший власник замку прожив тут лише до 1913 року, а після банкрутства продав його Товію Апштейну - київським багатієві. Якраз з ним і пов'язана легенда будинку вдови, що плаче.

Легенда

Купець Товій Мойсейович Апштейн і його дружина Груня Йосипівна жили в садибі «душа в душу» і горя не знали. Як це зазвичай буває - добре швидко закінчується. Товій сильно захворів і незабаром помер. Його дружина практично зійшла з розуму, перепробувавши різні віддушини: пішла в релігію, в містику, страждала і навіть пробувала йти в політику. Через місяці страждань в раніше зимовий ранок невтішна вдова прокинулася набагато пізніше, ніж зазвичай. На її обличчі була посмішка, а очі світилися свіжістю і щастям. Їй доставили дивну посилку з двома книгами і капелюхом. Груня з кожним днем ​​вела себе дивніше і дивніше: прислугу виганяла завчасно і закривалася в кімнаті з вимкненим світлом.

Одного разу слуги вирішили простежити за своєю господинею з вікна будинку навпроти. Вони, дочекавшись півночі, сіли в засідці і уважно спостерігали. Яке було їх потрясіння, коли вони побачили Груню на балконі опівночі, дивно розмахує руками. Вона була одягнена в темне плаття, а на її голові була хитромудра темно-зелений капелюх. Особа в місячному світлі особливо виділялося, так як в точці між бровами було фарбою намальовано величезну пляму.

З плином часу слуги змирилися з такою поведінкою Груші, але цікавість не було вгамувати. Дворецький одного разу не витримав і вирішив запитати про стан речей. Груша ж не стала нічого приховувати і зізналася, що до неї уві сні приходив чоловік з настановами. Він велів їй в кожну повний місяць виходити на балкон і чекати його приходу. І так відбувалося. Груша Йосипівна сама незабаром померла після цього в ліжку власної спальні. Але ..

За кілька днів до смерті замість заповіту вона покликала синів і розпорядилася на даху будинку поставити кам'яний лик з її обличчям. Перед смертю Груша провела рукою по кам'яній статуї як би «передаючи душу скульптурі». Вона також заповіла замурувати у флакон своє серце і заховати за кам'яний лик.

З тих пір садиба і називається - будинком удови, що плаче.

Особняк свого часу відвідували знатні гості. Леонід Кучма часто бував в особняку і затримувався за грою в більярд допізна. Тут пізніше гостював Володимир Путін - в кінці 90-х і Кандоліна Райз.

Так чи інакше, легенда легендою, а пам'ятка архітектури в центрі Києва вабить туристів з непереборною силою, відвідайте це місце і ви!

Адреса: Київ, вулиця Лютеранська, 23