Замок на Старокиївській горі та його занепадЗамок на Старокиївській горі та його занепадЗамок на Старокиївській горі та його занепад

Замок на Старокиївській горі та його занепад

Сьогодні пропоную повернутися до подорожі Замковою горою міста Києва. Прогуляємось хронологічним періодом, коли фортеця перебувала на межі свого розквіту, а потім зазнала функціонального краху після Люблінської унії Великого князівства Литовського та Речі Посполитої 1569 р.

Збільшення загрози для Європи з боку Туреччини викликало активізацію сил оборонців у Польщі. Найближче до кордону з нападниками стояв київський замок, тому на його утримання з 1520 р. почала надходити значно більша сума.

Замкова гора. Гравюра Вестерфельда 1651 року

В першій половині XVI ст. в замку проводилися інтенсивні будівельні роботи по поліпшенню його укріплень. Ці заходи по зміцненню обороноздатності міста не були марними. Малі татарські загони постійно курсували під Києвом, і в результаті зустрічі з одним з таких роз’їздів був убитий в 1497 р. київський митрополит Макарій, похований у Софійському соборі. У 1502-1503 рр. вони робили часті набіг на сам Київ і його околиці.

У 1510 р. татари переправилися через Дніпро вище Києва і розорили Білорусь. Наступного року вони знову з’явилися в околицях міста, але були розбиті на річці Рутка загонами київського воєводи Андрія Немировича і князя Слуцького. У 1527 р. татар, які поверталися з набігу через Київське воєводство, наздогнав і розгромив під Білою Церквою Костянтин Острозький, який зміг звільнити 40 тисяч полонених.

Тоді ж Київ став театром російсько-литовських воєн початку XVI ст. У 1502 р. передовий загін російських військ підійшов до міста і зайняв його передмістя. У 1534 р. під час третьої російсько-литовської війни з Києва на Чернігів виступив у похід воєвода Андрій Немирович, але був розбитий і повернувся в місто. У 1535 р. році він, з’єднавшись в Києві з загонами Євстафія Дашкевича, Іллі Острозького та Юрія Радзивіла, знову вирушив на Чернігівщину, де спалив місто Стародуб.

Реконструкція литовського замку в Києві

У цих умовах підтримання обороноздатності замку в Києві покладалося не тільки на воєводу, який повинен був витрачати на ці цілі половину коштів від продажу спиртного, але і на магістрат, відповідальний за лагодження міщанами укріплень замку.

Згідно люстрації 1552 р., подільські міщани повинні були утримувати замкову варту, що стояла біля воріт, доставляти в замок колоди, камені і воду, вирубувати сходинки на дорозі, що веде до Воєводських воріт, викошувати схил гори. Частина міста замку була закріплена за жителями Старокиївської гори.

На відміну від подільських міщан, вони повинні були доставляти в замок тільки камені й колоди, мали також ремонтувати замковий міст. На оплату двох стражників у Воєводських воріт магістрат виділяв по 360 грошів на рік. Не тільки кияни, а й жителі навколишніх сіл залучалися до оборони замку. До нього в 1552 р. були приписані села Петрівці, Демидов, Лутава, Незводичі, Погреби, Милославці (Вигурівщина). Їх мешканці виплачували замку данину, в основному медом.

З Петрівець і Демидова в замок возили сіно і дрова. У власності замку знаходився водяний млин в урочищі Гончарі на річці Кудрявці. Він працював до 1766 р., доки річка й ставок не пересохли. Замку належали луки й рибні озера на Оболоні.

Найчастіше воєводи здавали їх в оренду. У числі замкових володінь значилися також острови Муромець і Труханів. Угіддями першого на правах оренди безроздільно користувалися подільські міщани, а в 1613 р. він був переданий Станіславу Вигуру в довічне володіння. Частина Труханового острова була віддана в 1508 р. воєводою Юрієм Пустинно-Микільському монастирю, і потім після п’ятдесяти років судових розглядів монастир користувався островом спільно з магістратом. З 1560-х рр. увага литовських урядників до фортеці на Замковій горі дещо послаблюється, тому що Литва загрузла в Лівонській війні з Московією. Київ знаходився в стороні від військових дій і тому особливих витрат на оборону не вимагав.

З цього ж часу по цілком об’єктивним причинам зменшується оборонна функція замку, розташованого на невеликій горі зі стрімкими схилами. Починається епоха вогнепальної зброї, використання артилерії, а Замкова гора легко прострілювалася з сусідніх гір. Тому з цього часу оборонні споруди будуються вглиб, покриваються товстим шаром землі для того, щоб спиняти гарматні ядра.

В результаті суспільної полеміки польський сейм вирішив, що замок в Києві потрібний, проте розташований він не зручно. Коштів на його перебудування (близько 500 золотих – величезна сума на той час) виділити не могли, тому все мало лишатись по старому.

Україна - це ми!