Київ у 1594 роціКиїв у 1594 році

Київ у 1594 році

Колись Київ був славетною столицею і знаменитим князівством, мав власних володарів (званих царями або князями) з того роду, від якого ведуть свої коріння князі Русі і Московії; Він великий і гарно укріплений, раніше був прикрашений безліччю чудових церков і будівель як громадських, так і приватних. Це можна помітити по валах, які оточували місто і тягнуться далі вверх по горі, тягнучись, як кажуть кияни, на дев'ять миль в окружності, а також по стародавніх руїнах.

Особливо чудовим був прекрасний собор в ім'я Святої Софії, якому і по нині немає рівного ані обсягом, який був побудований царем Володимиром за зразком собору святої Софії в Константинополі.

На даний час церква ця хоча й вціліла, але знаходиться в запустінні; верхні склепіння її, особливо середній, покриті мозаїкою, підлога вислана красивим кольоровим камінням; галерея зверху або хори, поручні яких від однієї колони до іншої складаються з цілісних плит синюватого каменю з прозорим різьбленням.

В одній з плит, що знаходиться прямо напроти головного вівтаря, є круглий отвір, близько пів ліктя в діаметрі, тепер наповнене вапном; кажуть, що в давні часи в ньому містилося дзеркало, в якому за допомогою чаклунства можна було бачити все, що задумаєш, навіть на відстані кількох сот миль. Але так сталося, що один з київських князів відправився на війну з язичниками і тривалий час перебував у відсутності; а дружина його, звичайно щодня дивилася в це дзеркало, бажаючи знати, що він робить і як поживає її пан. І ось одного разу, побачивши між іншим, що він знаходиться в любовних відносинах до полоненої язичниці, вона в гніві розбила дзеркало; нехай, втім правдивість цієї розповіді лежить на відповідальності автора переказу.

Крім того на самому верху можна побачити темну камеру, де князь Володимир замурував свою дружину.
Затим з хорів по гвинтових сходах можна піднятися в башточку, в якій Володимир, за переказами, мав звичай скликати нараду; ця легка світла кімнатка, має назву столиці Володимира.

Ще в церкві можна побачити гробницю княгині Juulza, матері Володимира; там же показують в дерев'яній труні і тіло одного з митрополитів, голову якого відтяли татари, яке і понині залишається нетлінним, в чому я особисто міг переконатися, обмацуючи його руку і голову крізь льняну тканину, що покривала тіло (Ляссота оглядав мощі київського митрополита Maкарія, убитого татарами в 1497 році в селі Скригалове на березі Прип'яті, що спочивають ї понині в Софійському соборі.).

Далі можна побачити гробницю, в якій похована в залізному саркофазі дочка одного з князів.
Потім в одному з притворів спочиває, в прекрасній гробниці з білого алебастру, син Володимира, князь Ярослав, разом з дружиною; гробниця заввишки майже в людський зріст збереглася неушкодженою майже в первинному своєму вигляді.

В іншому, зовнішньому притворі була колись гробниця Іллі Моровліна, відомого героя або богатиря, як тут його називають, про якого розповідають багато надзвичайного; на даний час ця гробниця зруйнована (За свідченням Кальнофойського в його час (1638) народна назва Іллі Муромця, мощі якого спочивали в Антониевой печері, було Чоботько; останні Ляссота згадує нижче при описі Києво-Печерського монастиря; очевидно він чув переказ про те, що перш гробниця Іллі Муромця перебувала в Софійському соборі, тим не менше він вважав угодника за окрему особу), але інша гробниця того товариша збереглася в цілості в тому ж притворі.

Від монастиря вниз до річки спускається сад, в якому знаходиться велика печера вирубана в скелі, в чистій глині ​​з безліччю ходів в різні боки, заввишки в зріст людини, або вище, або нижче настільки, що потрібно нахилятися при проході; ширина їх така, що дві людини можуть розминутися. Тут з давнього часу мали звичай ховати небіжчиків і тіла, що лежать тут, здебільшого ще збереглися нетлінними. Серед яких я бачив мощі святого Дениса, святого Олексія, святого Марка, також одного велетня і богатиря, званого Чобітка, про якого розповідають, ніби він одного разу, захоплений зненацька численними ворогами в той час, коли він надів один чобіт, через брак іншого зброї, іншим, який ще не встиг взути, дав ворогам відсіч, і поклав на місці всіх нападників, - від чого і отримав це прізвисько.

Далі лежать там в одній кам'яній труні двоє друзів, які, за переказами, за життя вони були так нерозлучні, що бажали і після смерті лежати в одній труні, один праворуч, другий ліворуч. За легендою, коли один з них виїхав на довгий час, а потім, повернувшись, дізнався, що товариш його помер вже три роки як, і, вирушивши до могили, побачив, що покійник лежить у труні не з того боку, як було домовлено між ними, він попросив його відступитися і очистити йому місце; ніби послухавши його мрець негайно перевернувся на своє місце, і тоді той, що ще залишався в живих, ліг поруч з ним і негайно ж помер, і тепер мертвий лежить поруч з ним.

Потім лежать в довгому, вузькому дерев'яному кориті мощі угодника, що приплили в ньому з Смоленська вниз по Дніпру і пристали до берега біля монастиря; там же лежить дванадцять будівельників монастиря. Далі хтось, підстрелений з великого знаряддя поблизу Кіева; убитий пострілом він прийшов сюди, де ліг і був похований тут.

Там же, проти голови Чоботка, лежать батько з сином, обидва дуже високі на зріст люди, у яких ще видно волосся на голові і бороді. У цих печерах є два вівтарі, де щонеділі відбувається обідня.

У тому місці, де стоїть задній вівтар, колись обрушилася земля під час кончини святого Антонія. Про цю подію розповідають наступне: святий Антоній, що був в цьому монастирі ченцем серед інших ченців, закликав одного разу всю братію, і спонукаючи їх до братньої одностайності, попрощався з братією, і прийшов на те місце, де знаходиться цей вівтар, тоді земля між ним і братією обрушилася і розділила їх.

Коли ж вони почали копати в цьому місці, бажаючи відшукати його, спалахнув вогонь і їм довелось тікати; коли вони після того вирушили в бічний прохід ліворуч і там спробували копати, прорвалася струмінь води і хлинула вона на них з такою силою, що залила б усіх, якби вони не залишили роботу; ще й нині можна абсолютно ясно і чітко бачити сліди стрімкого потоку, що прорвався тоді. Проти того ж вівтаря стоїть дерев'яний стовп, знизу до верху товщиною в один обхват; про нього розповідають, що якщо прив'язати до нього людини, одержимого важку хворобу і протримати так одну ніч, то вона назавжди позбавляється від хвороби і одужує. У цих печерах ще знаходиться одне тіло, якого рука і один зуб щорічно виділяють кілька крапель олії; під ними завжди стоять судини, куди воно повинно стікати. Це масло корисно в багатьох випадках, але мій провідник забув мені його показати. Входячи в печери, кожен повинен брати з собою воскову свічку, тому, що там абсолютно темно і легко заплутатися серед безлічі бічних ходів. Там багато ущелин і розгалужень, які закладені і укріплені деревом для попередження обвалів, а вхід оброблений зразок того, як це зазвичай роблять на рудниках.

Біля церкви є місце, де поховані всі ті, які жертвували на церкву, або брали участь в її будівництві; але тут немає жодного пам'ятника. Неподалеку від святої Софії знаходилась церква святої Катерини, в даний час зруйнована вщент, залишився тільки шматок однієї стіни (Брун вважає що, Ляссота помилково назвав ім'ям святої Катерини руїни церкви святої Ірини. Втім митрополит Євген згадує про стародавній церкві святої Катерини у старому місті, поблизу церкви Трьох Святителів.Слід ще звернути увагу на руїни прекрасних воріт, які і сьогодні зберігають своє значення; одні називають їх Золотими, інші, Залізними воротами; це була прекрасна і велична будівля, на скільки це можна уявити за збереженими залишками. З інших старовинних будівель нічого не збереглося в цілості крім церкви святого Михайла, розташованої також на височині.

Це прекрасний храм всередині який вінчає круглий купол з позолоченим дахом; з середини він також прикрашений мозаїкою, а підлога вимощені маленькими кольоровими камінцями.

Якщо увійти в храм через головні двері проти великого вівтаря, то зліва від входу спочивають в дерев'яній труні мощі святої діви Варвари; це була царська дочка, зовсім ще молода дівчина років дванадцяти, на скільки можна судити по її росту; тіло її нетлінне, покрите тонким лляним покривалом до самих ніг; я торкався до мощів і знайшов абсолютно твердими і неушкодженими; на голові у святий дерев'яна визолочена корона.

Там де видно руїни і де в даний час було колись старе місто, майже зовсім немає будинків, або дуже мало, сучасне місто збудоване знизу, в долині, на правому березі Дніпра; місто займає досить значний простір, тому, що майже при кожному будинку є сад.

В Києві багато Руських церков; майже всі вони дерев'яні, одна тільки кам'яна, стоїть на площі. Там знаходиться також кафедра католицького єпископа, але соборна церква зовсім погана і дерев'яна.

Тут живуть також вірмени, втім не дуже заможні; вони також мають власну церкву.

Замок стоїть високо, на окремій горі і обіймає великий простір; він також не кам'яний, а дерев'яний, обмазаний глиною.

У чверті милі від міста вниз по Дніпру лежить на горі Печерський монастир - обитель, в якій перебуває Руський митрополит разом з своїм конвентом, який складають чорні монахи, звані ченцями.

Церква прекрасна кам'яна, в ній можна побачити чудову мармурову гробницю князя Костянтина Острозького, батька нинішнього старого київського воєводи, хороброго воїна; як свідчить напис на ній Руською мовою.

А ще є влаштована в стіні і покрита вапном гробниця, в якій поховані предки теперішніх великих князів московських; бо, як кажуть, старі київські князі і предки згаданих великих князів походять від одного роду.