10 причин не відкладати візит до Миколаївський костьол
Якщо ви хоча б раз прогулювалися або проїжджали по Великій Васильківській, то напевно милувалися будівлею в готичному стилі - костелом Святого Миколая. Одна з візитних карток Києва закохує в себе з першого погляду, вражає своєю красою і досконалістю форм. На жаль, через вібрації від проходить поблизу метро і наземного транспорту шедевр архітектури поступово руйнується. Пропонуємо відправитися до нього в гості, поки є така можливість. А для додаткової мотивації ловите добірку фото і цікаві факти з життя знаменитого храму!
Костел Святого Миколая зводився протягом 10 років - з 1899 по 1909 рік. Роботи проводилися виключно на пожертви прихожан.
Будівля римсько-католицького храму виконано в неоготичному стилі, а його фасад вінчає пара граціозних веж-дзвіниць висотою 64 метра кожна.
Історія Миколаївського костелу почалася з конкурсу архітекторів, переможцем якого став студент Станіслав Воловський. Роботу молодого інженера порахували найперспективнішою, але через відсутність досвіду у автора проекту керівником робіт призначили Владислава Городецького.
Конструкція будівлі унікальна: при її створенні вперше застосовували закладку бетонних паль. Новаторським на ті роки було і використання залізобетону.
Спочатку костел прикрашали фрески і близько 40 вітражів, але до наших днів вони не збереглися.
При реалізації проекту архітектор Городецький вніс в нього свої корективи і додав будівлі кілька родзинок. Так на стінах з'явилися грізні змії, грифони і інші готичні чудовиська, подібні «жителям» паризького собору Нотр-Дам.
За свою історію храм пережив безліч подій, в тому числі і сумних. У 1933 році костел Святого Миколая розграбували, потім його використовували як склад, а під час Другої Світової - обстрілювали і підпалювали. У післявоєнні роки в частково відреставрованому будинку розташовувався обласний архів. Світла смуга в житті собору почалася в 1980-му, коли тут влаштувався Будинок органної та камерної музики. З 1992 року в храмі відновили богослужіння.
Заглянути в костел Святого Миколая варто не тільки заради того, щоб помилуватися красою будівлі. У храмі встановлено найбільший в Києві орган Rieger-Kloss, і його можна подивитися і послухати. Музичний інструмент виконаний з цінних порід дерева, має без малого 4000 металевих труб і привезений в Україну з Чехії. На ньому прекрасно звучать не тільки класичні, але і сучасні композиції. Все завдяки широкій палітрі тембрів і відмінною акустиці.
При конструюванні максимально враховувалася органічність поєднання форм інструменту з інтер'єрами колишнього Миколаївського костьолу. У органу 55 регістрів, розподілених по трьох мануальних клавіатур і педалі, 3846 труб різних діаметрів та довжини (від 13 міліметрів до 6 метрів), зроблених з металу і дорогих порід дерева (використовувалося чорне і червоне).
Орган має широку темброву палітру і на ньому з успіхом виконуються твори різних стилів і напрямків від старовинної музики до сучасних авторів. Орган, що створювався не для діючого храму, а для концертного залу, розташований нетрадиційно: чи не на хорах, а у вівтарній частині собору, перетвореної на сцену.
До слова про чутності. Днем храм не може похвалитися ідеальним звучанням - позначається близькість метро і перевантаженої автомобілями траси. Але акустика в будівлі прекрасна: раніше ночами в соборі навіть записували класичні музичні твори.
У Миколаївському костелі регулярно проводяться концерти. Наприклад, в листопаді гості Будинку органної та камерної музики зможуть насолодитися творами Вівальді, Баха, Генделя, Ліста, Вагнера, Пуччіні та інших видатних композиторів. Радимо обов'язково забронювати містечко на одному з музичних вечорів! Квитки можна купити заздалегідь онлайн, їх вартість коливається в межах 50 - 350 грн.