Київський університет: історія виникнення
Кияни, навіть, уявити не можуть центр Києва без цього червоного університету. Червоний корпус виділяється серед інших будівель. Поруч знаходиться чудовий парк, в якому постійно багатолюдно. Важко уявити, що нинішній центр Києва колись був звичайним пустирем. Саме ідея перетворити Київ в університетське містечко і дала початок будівництву цього університету.
Навіщо потрібен був університет?
Вже в кінці 19 століття люди зрозуміли, що університети дають шалений поштовх для розвитку науки і освіти. Також не менш важливим стала і економіка міста. Вже тоді Кембридж в Англії був натхненням для багатьох міст в світі. Володимир Цих, який був професором всесвітньої історії, був прихильником створення університету для прогресу науки.
Так і сталось, Університет святого Володимира (перша назва університету Шевченка) справді вплинув на все життя киян. Завдяки йому з’явився цілий квартал біля нинішньої станції Льва Толстого. Учням, викладачам потрібно було десь жити. Тому квартал будували практично заново в стилі модерн, адже заможні батьки студентів та й викладачі хотіли жити в комфорті. Так з’явилися нові кияни, нові гроші, і прогрес.
Проте на відміну від Кембриджа, Київ не став виключно містом для студентів. Все завдяки з’явившийся залізній дорозі. Вона дала сильний поштовх для подального розвитку міста.
Червоний корпус
Сам університет з’явився раніше, ніж червоний корпус. Хоча саме за цією будівлею в світі впізнають університет імені Т.Г. Шевченка.
Створили університет в 1834 році на базі ліцею, що знаходився на Печерську. Студентів було близько 50, тому тої будівлі вистачало.
Проте сама ідея створення університету передбачала великий розмах. Тому Микола І в 1835 році затвердив проект архітектора Вікентія Беретті. За ним повинно була з’явитись величезна будівля на пустирі в стилі модерн.
Чому червона будівля?
Є багато версій і легенд, пов’язаних з кольором університету. Одна з найсмішніших – що це кров студентів, яку випила освіта. Інша версія переконує, що такий колір вибрали тому, що орден святого Володимира має червоний з чорним кольори. А на той час він носив ім’я святого.
Інша версія каже, що це була просто помилка при змішуванні фарб.
Жовтий корпус
Олександр Беретті, який за легендою, наплутав кольори і вийшов червоний корпус, побудував ще один корпус – жовтий.
Тепер він теж являється частиною університету.
В 1847 році він побудував будівлю для потреб Першої київської гімназії. В цій будівлі з часом були багато закладів, проте з 1959 року там розмістили вже гуманітарний корпус університету.
В народі ці корпуси так і називають – червоний і жовтий.
Перші факультети
Спочатку в університеті був лише один факультет. Він ділився на історико-філологічний і фізико-математичний напрямки.
В 1835 році відкрили другий факультет – юридичний. А от в 1841 році – медичний.
Чому Т.Г. Шевченка?
Університет носив ім’я святого Володимира тому, що його відкриття відбулось в день пам’яті князя Володимира.
Мабуть, ви не знаєте, що університет носить ім’я Шевченка не просто тому, що він був видатною людиною України, а й ще тому, що він був вчителем в ньому. Він викладав живопис тут. І хоча він пропрацював в університеті декілька місяців, проте Шевченко все-таки напряму з ним пов’язаний.
І хоча протягом років назва університету постійно змінювалась, як і влада, але саме ці 2 назви навічно залишаться в пам’яті і його історії.