Європейське майбутнє = європейські цінності?Європейське майбутнє = європейські цінності?

Європейське майбутнє = європейські цінності?

Питання прогресу євроінтеграції в Україні стає найважливішою темою нашого часу. Разом із європейськими стандартами якості життя набувають більшого значення й європейські цінності. Які з них найбільш популярні на сьогодні? Фахівці Інститута Горшеніна у співпраці з Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі можуть з впевненістю сказати: їх соціологічне дослідження чітко показує, що зараз турбує саме українців, а що – європейців.

Науковці Інституту шукали відповідь: що для нас «європейські цінності»? Чи схожі пріоритети українців та європейців?

Європейські цінності – це цінності Людини. Європейське суспільство починається не з Великобританії чи Франції, а з кожного громадянина країн ЄС.

Пріоритети євро-суспільства загалом полягають у правилі «50/50» – взаємодопомозі людини та держави. З тим статистичні матеріали показують: реальна картина європейського суспільства – дотримання прав та свобод кожної особистості. Так, права людини, верховенство права, демократія й особиста свобода – основний набір цінностей європейця. Солідарність та підтримка у цей час отримує найменший відсоток популярності серед країн Європи (8,1%).

Натомість 61, 2% опитаних українців визнали найбільшим пріоритетом «мир». Це не дивно: країна потерпає через військовий конфлікт вже 4 роки. Разом з тим наші співвітчизники визнали найбільшою цінністю людське життя (29,2%), демократію (27,4%) та права людини (23,2%). Найменшою популярністю користується поняття «повага до інших культур» – його обрали 6,24% респондентів.

Євроінтеграція невпинно сприяє на погляди українського суспільства, так само ми на жителів країн ЄС. Позитивно чи ні – покаже час, а зараз треба відповісти: що саме для мене є найважливішою цінністю?

Джерела:

1. Щербакова Ю. Цінності об’єднаної Європи : монографія / Юлія Щербакова. — К. : ВЦ «Академія», 2014. — 208 с. — (Серія «Монограф»).

2. «УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ТА ЄВРОПЕЙСЬКІ ЦІННОСТІ» ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ. Фонд імені Фрідріха Еберта | Представництво в Україн, 2017.